
Informace poskytnutá dne 20. října 2017
Oodpovídám tímto na Vaše podání, jež Nejvyšší správní soud obdržel dne 6. října 2017, ve kterém podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (dále jen „zákon“) žádáte o informace týkající se řízení u Nejvyššího správního soudu.
Ve Vašem podání není uvedeno, zdali kasační stížnost z Vaší strany byla podána, ale z rejstříku NSS vyplývá, že zde žádnou kasační stížnost nemáte.
Proto bych Vás v úvodu ráda upozornila, že zákonodárce nepověřil Nejvyšší správní soud poskytováním právních rad k jednotlivým konkrétním případům či k právním normám a jejich konkrétním ustanovením, ale jejich projednáváním a rozhodováním.
Protože Vám přesto chci být nápomocna, uvádím pasáže ze zákona, které by Vám případně mohly být vodítkem.
Nahlížení do spisu řeší § 45 odst. 1 a 2 zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní
(1) Účastníci, jejich zástupci a osoby zúčastněné na řízení mají právo nahlížet do soudního spisu a jeho příloh, s výjimkou protokolu o hlasování, a pořizovat si z něj výpisy a opisy nebo žádat, aby mu byl takový výpis nebo opis vydán.
(2) Jiným osobám může povolit nahlédnutí předseda senátu, prokáží-li právní zájem nebo vážný důvod a není-li to v rozporu s právy nebo právem chráněnými zájmy některého z účastníků.
Rozšiřování kasační stížnost pak řeší § 106 odst. 3 zákona č. 150/2002 Sb., soudního řádu správního.
(3) Nemá-li kasační stížnost všechny náležitosti již při jejím podání, musí být tyto náležitosti doplněny ve lhůtě jednoho měsíce od doručení usnesení, kterým byl stěžovatel vyzván k doplnění podání. Jen v této lhůtě může stěžovatel rozšířit kasační stížnost na výroky dosud nenapadené a rozšířit její důvody. Tuto lhůtu může soud na včasnou žádost stěžovatele z vážných důvodů prodloužit, nejdéle však o další měsíc.
To neplatí, má-li kasační stížnost všechny náležitosti (viz nález Ústavního soudu ze dne 10. 8. 2006, sp. zn. I. ÚS 138/06).
Dále pak bych Vám doporučila § 109 uvedeného zákona.
Řízení před Nejvyšším správním soudem
(1) Má-li kasační stížnost vady, avšak není zjevně opožděná nebo podaná tím, kdo k jejímu podání zjevně není oprávněn, zajistí Nejvyšší správní soud jejich odstranění. Nejsou-li důvody pro jiný postup, Nejvyšší správní soud doručí kasační stížnost ostatním účastníkům řízení a osobám zúčastněným na řízení, poskytne jim možnost vyjádřit se k jejímu obsahu a vyžádá spisy správního orgánu a krajského soudu, který napadené rozhodnutí vydal, popřípadě opatří další podklady potřebné pro rozhodnutí.
(2) O kasační stížnosti rozhoduje Nejvyšší správní soud zpravidla bez jednání. Považuje-li to za vhodné nebo provádí-li dokazování, nařídí k projednání kasační stížnosti jednání.
(3) Nejvyšší správní soud je vázán rozsahem kasační stížnosti; to neplatí, je-li na napadeném výroku závislý výrok, který napaden nebyl, nebo je-li rozhodnutí správního orgánu nicotné.
(4) Nejvyšší správní soud je vázán důvody kasační stížnosti; to neplatí, bylo-li řízení před soudem zmatečné [§ 103 odst. 1 písm. c)] nebo bylo zatíženo vadou, která mohla mít za následek nezákonné rozhodnutí o věci samé, anebo je-li napadené rozhodnutí nepřezkoumatelné [§ 103 odst. 1 písm. d)], jakož i v případech, kdy je rozhodnutí správního orgánu nicotné.
(5) Ke skutečnostem, které stěžovatel uplatnil poté, kdy bylo vydáno napadené rozhodnutí, Nejvyšší správní soud nepřihlíží.
Každopádně znovu zdůrazňuji, že Vám mohu poskytnout pouze tyto velmi obecné informace a rozhodně nejsou zcela úplné. Pokud byste chtěla řešit něco v souvislosti s Vaší konkrétní věcí (např. v budoucnu), kontaktuje příslušnou soudní kancelář (není nutné zasílat jako žádost dle zákona č. 106/1999 Sb., zákona o svobodném přístupu k informacím).
Další informace k průběhu řízení u Nejvyššího správního soudu včetně odkazů na příslušné zákony naleznete také na www. nssoud.cz. Případně bych Vám doporučila, abyste se obrátila na kteréhokoli advokáta, protože právní rady jsou právě posláním advokacie. Rady zdarma poskytují např. www.obcanskeporadny.cz.