Obecné informace
Nejvyšší správní soud sídlí v Brně.
Je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů ve správním soudnictví.
Ve správním soudnictví poskytují krajské soudy a Nejvyšší správní soud ochranu veřejným subjektivním právům fyzických a právnických osob v řízení o žalobách proti rozhodnutím správních orgánů, kterou doplňuje ochrana před nečinností správních orgánů a před nezákonnými zásahy, pokyny a donuceními správních orgánů. Krajské soudy rovněž přezkoumávají návrhy na zrušení opatření obecné povahy nebo jeho části a dále rozhodují některé spory ve věcech voleb a místního referenda. Městský soud v Praze je krom toho příslušný k přezkumu návrhu na zrušení služebního předpisu.
Do pravomocí Nejvyššího správního soudu spadá zejména rozhodování o kasačních stížnostech proti rozhodnutím krajských soudů o žalobách a návrzích na ochranu veřejných subjektivních práv. Nejvyšší správní soud navíc rozhoduje v jediném stupni v některých specifických oblastech práva, zejména ve věcech volebních, ve věcech rozpuštění politických stran a politických hnutí, pozastavení nebo znovuobnovení jejich činnosti, jakož i v řízení o některých kladných a záporných kompetenčních sporech mezi orgány veřejné správy. Nejvyšší správní soud jako kárný soud rozhoduje o kárné odpovědnosti soudců, státních zástupců a exekutorů. Nejvyšší správní soud také rozhoduje o kasačních stížnostech proti rozhodnutím krajských soudů ve věcech zrušení opatření obecné povahy nebo jejich částí pro rozpor se zákonem, stejně jako o kasačních stížnostech ve věcech místního a krajského referenda.
Nejvyšší správní soud rozhoduje v senátech tříčlenných, sedmičlenných a devítičlenných. Některá jednoduchá procesní rozhodnutí může činit i předseda senátu. Všichni soudci tvoří plénum, které na návrh předsedy rozhoduje o počtu kolegií soudu.
Předseda Nejvyššího správního soudu vykonává státní správu zvláštního senátu, který podle zákona č. 131/2002 Sb. rozhoduje o některých kompetenčních sporech. Zvláštní senát jedná a rozhoduje v budově Nejvyššího správního soudu.
K zajištění jednoty rozhodování soudů vydává Nejvyšší správní soud Sbírku rozhodnutí, ve které se po projednání v plénu uveřejňují vybraná rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, rozhodnutí krajských soudů ve správním soudnictví a dva mimoprocesní prostředky k zajištění jednoty a zákonnosti rozhodování správních orgánů a soudů ve správním soudnictví: stanoviska zaujímaná plénem a zásadní usnesení přijímaná rozšířeným senátem v oblasti rozhodování správních orgánů.
Nejvyšší správní soud se ve své činnosti řídí předpisy upravujícími organizaci, pravomoci a řízení před Nejvyšším správním soudem.
Nejvyšší správní soud je členem Asociace státních rad a nejvyšších správních soudů Evropské unie a členem Mezinárodní asociace nejvyšších správních soudů.