Informace poskytnutá dne 2. srpna 2017
Oodpovídám tímto na Vaše podání, jež Nejvyšší správní soud obdržel dne 25. července 2017, ve kterém podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (dále jen „zákon“) žádáte o poskytnutí několika informací.
Kopii rozhodnutí NSS čj. 12 Ksz 4/2011 – 122 Vám zasílám v příloze tohoto přípisu. Dále zasílám kopii s ním souvisejícího rozhodnutí NSS čj. 12 Ksz 1/2010 – 131 a nedávného na ně navazujícího rozhodnutí čj. 16 Kss 1/2017 – 183.
Co se týká Vašeho dalšího dotazu, nezbývá mi než Vám sdělit, že Nejvyšší správní soud není kompetentní Vámi dotazovanou problematiku posuzovat, protože občanskoprávní řízení nespadá do kompetencí Nejvyššího správního soudu.
Působnost a pravomoc Nejvyššího správního soudu je dána zákonem č. 150/2002 Sb., soudním řádem správním; konkrétně dle § 12 soudního řádu správního Nejvyšší správní soud jako vrcholný soudní orgán ve věcech patřících do pravomoci soudů ve správním soudnictví zajišťuje jednotu a zákonnost rozhodování tím, že rozhoduje o kasačních stížnostech v případech stanovených tímto zákonem, a dále rozhoduje v dalších případech stanovených tímto nebo zvláštním zákonem. Tento soud tedy nerozhoduje v občanskoprávním řízení. Veškeré informace o kompetencích Nejvyššího správního soudu naleznete na webových stránkách soudu www.nssoud.cz.
V souvislosti s Vaším dotazem bych Vás také odkázala na judikaturu Ústavního soudu, Nejvyššího soudu či Nejvyššího správního soudu, která se v určité míře, byť většinou nepřímo, týká Vaší problematiky a v uvedené problematice Vám může být určitým vodítkem a inspirací. Doporučuji Vaší pozornosti zejména nálezy sp. zn. I. ÚS 191/05 či II.ÚS 1774/14, rozsudek Nejvyššího správního soudu čj. 2 As 45/2010-68, případně rozsudky Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 3717/2008 či 29 Cdo 4007/2008. Všechny uvedené judikáty jsou v plném textu dostupné na webových stránkách příslušných soudů. Rozhodně ale nepovažujte tuto informaci za úplnou, nejedná se o ucelený výčet všech rozsudků. Hlubší právní rozbor nelze ze strany soudu poskytnout; zákonodárce nepověřil Nejvyšší správní soud poskytováním právních rad k jednotlivým konkrétním případům či k právním normám a jejich konkrétním ustanovením, ale jejich projednáváním a rozhodováním.
Proto pokud Vás věc zajímá nebo potřebujete nějaké do vysvětlení pro svoji věc, obraťte se na kteréhokoli advokáta. Udělování právních porad a jiné právní služby jsou posláním advokacie. Můžete zkusit občanské poradny, které poskytují rady v oblasti práva i bezplatně. Jejich seznam naleznete na webových stránkách www.obcanskeporadny.cz, kde jsou k vyhledání podle místa bydliště.