Informace poskytnutá 13. listopadu 2013
Na základě Vaší žádosti podle zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, kterou Nejvyšší správní soud obdržel dne 4. listopadu 2013, Vám zasílám následující informace.
K Vašemu prvnímu a druhému dotazu mohu uvést, že počet přidělovaných věcí soudci zpravodaji dle pravidla 3.8.1 Rozvrhu práce NSS není omezen jedním dnem a uvedené pravidlo pro přidělování souvisejících věcí se uplatňuje na všechny kasační věci. Přidělování věcí probíhá tak, že u každého došlého podání se nejprve zjistí, kolik řízení bylo s žalobcem již u našeho soudu vedeno a kterému soudci zpravodaji byla přidělena poslední věc. Nový nápad je pak přidělen tomu soudci, který u věcí s totožným žalobce zpravodajsky rozhodoval jako poslední a to až do dosažení maximálního počtu 10 věcí. Zda již předchozí přidělené věci rozhodl či nikoliv není pro toto pravidlo relevantní.
Přestože není předchozí odpověď záporná, odpovídám Vám i na následující dotazy. Rozdělováním věcí, tak jak ho stanovuje Rozvrh práce Nejvyššího správního soudu pro rok 2013 je v kompetenci ředitelky soudních kanceláří NSS (viz bod 3 pravidel rozdělování věcí). Všechna nová podání rozděluje denně ředitelka soudních kanceláří a pravidlo čl. 3.8.1. se uplatňuje vždy, tzn. nepoužívá se jen na základě něčí úvahy.
Vyhledávání věcí se shodným žalobcem probíhá za pomoci Informačního systému Nejvyššího správního soudu - speciálního evidenčního softwaru, který eviduje veškerá podání, vedení spisů, jejich pohyb, rozhodnutí atd. Výstup z programu je pracovníky podatelny zaznamenám na první straně podání a je podepsán pracovníkem, který toto lustrum provedl.
Protože přidělování věcí dle pravidel obsažených v rozvrhu práce není rozhodováním na základě „úvahy“, ale automatickým postupem dle počtu napadených věcí, není jak přidělení dále odůvodňovat; resp. odůvodnění přidělení je obsaženo právě principem vyplývajícím z rozvrhu práce. Z tohoto důvodu je také rozvrh práce uveřejňován a věci lze přidělovat pouze dle pravidel v něm obsažených.