
„Na vzpomínky jsme ještě moc mladí.“ NSS slaví 20 let své existence
„Co nám patří, a co ne“, to je název konference, která se konala na Nejvyšším správním soudu. Akce s podtitulem „tak trochu jiná konference“ byla oslavou 20. výročí vzniku soudu a nabídla program ve třech panelech.
"Budeme více přemýšlet o současnosti správního soudnictví než vzpomínat na minulých 20 let. Na vzpomínky jsme ještě moc mladí." řekl krátce před zahájením konference předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.
Dopoledne se panelisté zamýšleli nad provokativní otázkou „Co nám patří a co ne v „koncertu soudních velmocí“ (NS, NSS, ÚS, SDEU, ESLP)?“ Přítomní diskutovali o tom, v jakých případech správní soudy vstupují a mají vstupovat do soukromého a trestního práva, a také o tom, zdali jsou správní soudy opravdu „malým“ ústavním soudnictvím. Keynote speakerem byl David Kosař (PF MU, ex-NSS, ex-ÚS) a přednášejícími byli Tomáš Herc (ÚS), Michal Bobek (NSS, ex-SDEU) a Filip Melzer (PF UP, ex-NSS, ex-ÚS).
Popolední blok byl na téma „Co nám patří a co ne v odborných a skutkových otázkách?“ O své názory na to, do jaké míry mají správní soudy „věřit“ odbornému úsudku správních orgánů se kromě přednášejících podělili i přítomní hosté. Úlohu keynote speakera přijal Kamil Nejezchleb (ÚOHS) a panelisty byli Vojtěch Vomáčka (PF MU, NSS), Dana Prudíková (advokátka, ex-MŠMT, ex-MSP) a Petra Nováková (advokátka, ex-NSS).
Poslední část konference nesla název „Co nám patří a co ne v otázkách morálky, hodnot, víry, politiky?“ Keynote speaker Karel Šimka (NSS) otevřel kontroverzní téma změny pohlaví a s ním spojených soudních rozhodnutí, téma bezplatnosti lékařské péče a klimatických žalob. Panelistky Eliška Wagnerová (ex-ÚS, ex-NS), Zuzana Vikarská (PF MU, ex-ÚS) a Tereza Matějčková (FF UK, publicistka) glosovaly, zda naše společnost potřebuje univerzální pravidla morálky a univerzální hodnoty garantované právem. Komentovaly i schopnost či neschopnost umění žít v hodnotovém a právním pluralismu. Ač bylo již pozdní odpoledne, přednesené myšlenky vyburcovaly přítomné k reakcím i sdílením zkušeností z vlastního soudního rozhodování.
Pozvání na konferenci přijalo na 90 významných osobností soudnictví a představitelů veřejného života.