Místopředsedkyně NSS Barbara Pořízková vedla na celosvětovém kongresu správních soudů v Bruselu diskusi o roli soudnictví během pandemické krize
V rámci belgického předsednictví Mezinárodní asociaci nejvyšších správních soudů – Association internationale des hautes juridictions administratives (AIHJA) / International Association of Supreme Administrative Jurisdictions (IASAJ) – se ve dnech 20. až 22. 6. 2022 uskutečnil v Bruselu kongres zástupců téměř čtyřiceti vrcholných správních soudů z celého světa. Vedle slavnostního programu a zasedání orgánů mezinárodní asociace byl jádrem setkání seminář s názvem „Role nejvyšších správních soudů během covidové krize“ („Le rôle des hautes juridictions administratives pendant la crise de la Covid 19“ / „The Role of the High Administrative Courts during the Covid-19 Crisis“). Zástupci nejvyšších správních soudů tak měli výjimečnou příležitost sdílet zkušenosti s postavením správního soudnictví v čase globální pandemie. Tři souběžně probíhající panely se věnovaly otázkám legislativního rámce, procesních pravidel a organizace práce i vlastní rozhodovací činnosti soudů.
Na žádost Rogera Stevense, prezidenta AIHJA (IASAJ) a předsedy belgického Conseil d'État, a Martine de Boisdeffre, generální tajemnice AIHJA (IASAJ), předsedala Barbara Pořízková, místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu, jednomu z panelů. Byl jí svěřen úkol vést dvoudenní diskusi týkající se rozhodovací činnosti správních soudů během pandemie. O panel s názvem „Jurisprudence (fond) de la section du contentieux administratif de la Haute juridiction administrative pendant la crise de la Covid-19“ / „Case Law of the Administrative Jurisdiction Division of the High Administrative Court during the Covid-19 Crisis“, který moderovala, projevil zájem nejvyšší počet delegací. Vedle celé řady evropských zemí se jej zúčastnili např. zástupci z Alžírska, Beninu, Konga, Čadu, ale též z Kolumbie, Kanady nebo Izraele. Zpravodajkou panelu byla Ángela Vivanco, soudkyně Nejvyššího soudu Chile.
Diskuse byla věnována předběžným procedurám i procesním aspektům rozhodování ve věci samé, např. připuštění návrhů neziskových organizací nebo výrokovým možnostem soudu. Především se ale soustředila na vztah ochrany veřejného zdraví na straně jedné a ochrany základních práv a svobod na straně druhé. Na základě četných příkladů z celého světa se účastníci panelu shodli, že úlohou správních soudů je chránit práva jednotlivce, která nesmí být nikdy opomenuta a jejichž soulad s právy druhých i veřejným zájmem musí být neustále nalézán. Tím soud rovněž pečuje o společnost jako celek. A ruku v ruce s tím se hlásí k myšlence, že největší hodnotou svobody je zodpovědnost. Soudnictví, které poskytuje ochranu jednotlivcům a smírné řešení konfliktů, je veřejnou službou usilující o dobrý život společnosti jako celku, a je tak i předpokladem pro péči o ostatní veřejné statky.
Všichni účastníci srdečně přivítali živou a plodnou diskusi i přátelskou atmosféru dvoudenního panelu vedeného místopředsedkyní Barbarou Pořízkovou. Správní soudci z různých zemí tak kromě kontaktů pro budoucí mezinárodní spolupráci získali i nové poznatky o řešení krizových situací, celosvětový přehled a obecné náměty k uvažování nad rolí správních soudů.
Nejvyšší správní soud je členem Mezinárodní asociace nejvyšších správních soudů (AIHJA / IASAJ) od roku 2008. Asociace byla založena v roce 1983 v Paříži a v současné době sdružuje 86 nejvyšších správních soudů po celém světě (58 členů a 28 pozorovatelů). Jejím cílem je rozvíjet spolupráci mezi členy a podporovat výměnu a sdílení zkušeností ze správního soudnictví. Více informací o činnosti asociace naleznete zde.
Foto: IAHJA (IASAJ)