Kolokvium soudců vrcholných soudů konané u příležitosti návštěvy delegace Soudního dvora EU v Brně
Včera v dopoledních hodinách proběhlo v sídle Ústavního soudu kolokvium, které u příležitosti návštěvy delegace Soudního dvora EU uspořádaly společně Ústavní soud, Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud.
Kolokvium otevřeli zástupci hostujících institucí, jmenovitě Kateřina Ronovská, místopředsedkyně Ústavního soudu, Petr Angyalossy, předseda Nejvyššího soudu a Karel Šimka, předseda Nejvyššího správního soudu. Kateřina Ronovská ve svém úvodním slově vyzdvihla důležitost otevřené komunikace na úrovni evropské i vnitrostátní, jež výrazně přispívá k lepšímu pochopení a posílení vzájemné důvěry. Petr Angyalossy zdůraznil význam řízení o předběžných otázkách, prostřednictvím kterých se české soudy dlouhodobě zapojují do spoluutváření unijního právního prostoru. Karel Šimka na příkladech z historie střední Evropy ukázal, jak podstatné je i v současnosti udržovat rovnováhu mezi jednotou celku a svébytností jeho jednotlivých částí. Společným jmenovatelem úvodních řečí byl důraz na důležitost otevřeného, mnohostranného a víceúrovňového dialogu pro ochranu a posilování právního státu, lidských práv a svobod. Stejné hodnoty v projevu vyzdvihl i předseda Soudního dvora EU Koen Lenaerts, který do České republiky zavítal společně s devíti svými kolegy. Koen Lenaerts mimo jiné zmínil, že spolupráce s českými soudy, a to nejen těmi vrcholnými, je na velice dobré úrovni. České soudy jsou podle jeho slov pevnou součástí evropského mezisoudního dialogu, jehož prostřednictvím se podílejí na řešení právních otázek dopadajících na všechny členské státy EU. České soudy podaly v letech 2019 až 2023 celkem 47 předběžných otázek.
Druhou částí programu byl kulatý stůl, ke kterému zasedli soudce Ústavního soudu Zdeněk Kühn, soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon, soudce Nejvyššího správního soudu Michal Bobek a soudkyně Soudního dvora EU Sacha Prechal. Role moderátora se ujal Martin Smolek, vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem. Ústředním tématem kulatého stolu byla Evropská základní práva a hodnoty v rozhodování vnitrostátních soudů a vnitrostátní základní práva a hodnoty v rozhodování Soudního dvora EU. Řečníci debatovali o vztahu národní identity a unijních hodnot, o jejich průniku a o případech možných střetů, ale i obecněji o možnostech a omezeních prosazování hodnot soudními orgány.
Závěrečná slova přednesli místopředseda Ústavního soudu Vojtěch Šimíček, místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková, místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk a soudce Soudního dvora EU Eugene Regan. Společně vyjádřili přesvědčení, že proběhlé kolokvium přispěje k dalšímu rozvoji vzájemného spolupráce.