Nejvyšší správní soud
    
 

Ministryně spravedlnosti podpoří novelu zákona, která by odlehčila Nejvyššímu správnímu soudu

Jak vyřešit situaci, kdy závratným způsobem roste počet kasačních stížností, jež k Nejvyššímu správnímu soudu přicházejí, to bylo jedno z hlavních témat, o kterých hovořil předseda soudu Michal Mazanec, místopředsedkyně soudu Barbara Pořízková i další soudci s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. Ministryně navštívila Nejvyšší správní soud společně s premiérem Andrejem Babišem. Hosté se dozvěděli, že počet kasačních stížností vzrostl za posledních 6 let o 61 procent; soud je tak přetížen, a proto se prodlužila délka řízení na současných v průměru 195 dnů.

Ministryně spravedlnosti přislíbila, že podpoří schválení novely, která je od roku 2018 v Poslanecké sněmovně. Navrhovaná novelizace by umožnila vyslovit nepřijatelnost kasační stížnosti, která „nepřesahuje svým významem osobní zájem toho, kdo si stěžuje“. Takto může Nejvyšší správní soud nyní postupovat pouze ve věcech azylových. Rozšíření principu nepřijatelnosti na mnohem větší okruh věcí by bylo nástrojem, který by Nejvyššímu správnímu soudu z krátkodobého pohledu pomohl.

Účastníci schůzky se shodli také na tom, že do budoucna je nutná rozsáhlejší změna soudního řádu správního i celková reorganizace správního soudnictví.

 

Sylva Dostálová

tisková mluvčí Nejvyššího správního soudu

Poslední aktualizace: 16.1.2020

Aktuality

Místopředsedkyně NSS Barbara Pořízková jednala s předsedou Soudního dvora Evropské unie

Místopředsedkyně NSS Barbara Pořízková absolvovala v minulých  dnech na pozvání předsedy Soudního dvora Evropské unie Koena Lenaertse pracovní cestu do Lucemburku.

JEDNÁNÍ SOUDU
Kárná odpovědnost - Kárná odpovědnost státních zástupců
Sp. zn.:  12 Ksz 5/2021
Datum jednání:  16.02.2022


Sbírka rozhodnutí NSS